'Lunana: A Yak in the Classroom' and 'Gay Chorus Deep South' Win Palm Springs International Film Festival Audience Awards

“Parasite” scribes Bong Joon Ho and Han Jin Won honored for international screenplay

TheWrap Awards Editor Steve Pond offers his picks for this year’s Oscar nominees, in all 24 categories.

  • Best Picture 

     “The Irishman”

    “Jojo Rabbit” 

    “Joker” 

    “Little Women” 

    “Marriage Story” 

    “1917” (pictured)

    “Once Upon a Time … in Hollywood” 

    “Parasite” 

    If the number of nominees goes to nine:

    “Ford v Ferrari”

  • Best Director 

    Pedro Almodóvar, “Pain and Glory” 

    Bong Joon Ho, “Parasite” 

    Sam Mendes, “1917” 

    Martin Scorsese, “The Irishman” 

    Quentin Tarantino, “Once Upon a Time … in Hollywood” (pictured) 

  • Best Actress 

    Cynthia Erivo, “Harriet” 

    Scarlett Johansson, “Marriage Story” 

    Saoirse Ronan, “Little Women”

    Charlize Theron, “Bombshell”   

    Renée Zellweger, “Judy” (pictured) 

  • Best Actor 

    Antonio Banderas, “Pain and Glory” 

    Robert De Niro, “The Irishman” 

    Leonardo DiCaprio, “Once Upon a Time … in Hollywood” 

    Adam Driver, “Marriage Story” 

    Joaquin Phoenix, “Joker” (pictured)

  • Best Supporting Actress 

    Laura Dern, “Marriage Story” (pictured)  

    Scarlett Johansson, “Jojo Rabbit” 

    Jennifer Lopez, “Hustlers” 

    Florence Pugh, “Little Women” 

    Margot Robbie, “Bombshell”

  • Best Supporting Actor 

    Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood” (pictured)  

    Anthony Hopkins, “The Two Popes” 

    Al Pacino, “The Irishman” 

    Joe Pesci, “The Irishman”   

    Brad Pitt, “Once Upon a Time … in Hollywood” 

  • Best Adapted Screenplay 

     “The Irishman”  

    “Jojo Rabbit” 

    “Joker” 

    “Little Women” (pictured) 

    “The Two Popes”

  • Best Original Screenplay

     “Knives Out” (pictured)

    “Marriage Story” 

    “1917” 

    “Once Upon a Time …  in Hollywood” 
    “Parasite”

  • Best Cinematography 

     “The Irishman” 

    “Joker” 

    “The Lighthouse” (pictured)  

     “1917” 

    “Once Upon a Time…in Hollywood”

  • Best Film Editing 

     “Ford v Ferrari” (pictured) 

    “The Irishman”

    “1917”

    “Once Upon a Time … in Hollywood”

    “Parasite”

  • Best Original Score 

     “Joker” 

    “Little Women” 

    “Marriage Story” 

    “1917” 

    “Star Wars: The Rise of Skywalker” (pictured)

  • Best Original Song 

     “Into the Unknown” from “Frozen II” 

    “(I’m Gonna) Love M  e Again” from “Rocketman”

    “Spirit” from “The Lion King” 

    “Stand Up” from “Harriet” 

    “Glasgow” from “Wild Rose” (pictured) 

  • Best Costume Design 

     “Dolemite Is My Name” 

    “Jojo Rabbit” 

    “Little Women” 

    “Once Upon a Time in Hollywood” 

    “Rocketman” (pictured) 

  • Best Production Design 

     “The Irishman” (pictured)

    “Little Women” 

    “1917” 

    “Once Upon a Time … in Hollywood” 

    “Parasite” 

  • Best Makeup and Hairstyling 

     “Bombshell” (pictured) 

    “Joker”

    “Judy”   

    “Once Upon a Time … in Hollywood” 

    “Rocketman” 

     

  • Best Sound Editing 

    “Ford v Ferrari” 

    “Joker” 

    “1917” (pictured)  

    “Once Upon a Time … in Hollywood” 

    “Star Wars: The Rise of Skywalker”

  • Best Sound Mixing 

    “Ford v Ferrari” (pictured) 

    “Joker” 

    “1917” 

    “Rocketman” 

    “Star Wars: The Rise of Skywalker”

  • Best Visual Effects 

     “Avengers: Endgame” (pictured) 

    “The Irishman” 

    “The Lion King” 

    “1917” 

    “Star Wars: The Rise of Skywalker” 

  • Best International Feature Film 

    “Corpus Christi” 

    “Les Miserables” 

    “Parasite” (pictured)

    “Pain and Glory” 

    “Those Who Remained”

  • Best Animated Feature 

    “Frozen II” 

    “How to Train Your Dragon: The Hidden World” 

    “I Lost My Body”  

    “Missing Link” 

    “Toy Story 4” (pictured)

  • Best Documentary Feature 

    “American Factory” 

    “Apollo 11” (pictured)  

    “The Cave” 

    “For Sama”   

    “Honeyland”

  • Best Animated Short 

    “Dcera (Daughter)” 

    “Kitbull” (pictured)

    “Mind My Mind” 

    “The Physics of Sorrow” 

    “Sister”

  • Best Live Action Short 

    “Little Hands” 

    “Miller & Son” 

    “Nefta Football Club” (pictured)  

    “The Neighbors’ Window” 

    “Refugee”

  • Best Documentary Short 

    “Fire in Paradise” (pictured)  

    “Ghosts of Sugar Land”

    “Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)”   

    “St. Louis Superman” 

    “Walk Run Cha-Cha”

  • TheWrap awards editor Steve Pond picks all of this year’s nominees

    TheWrap Awards Editor Steve Pond offers his picks for this year’s Oscar nominees, in all 24 categories.

    Source: Read Full Article